Niezbędne elementy pościeli do dziecięcego łóżeczka

Wyposażenie pokoju dla niemowlaczka nie stanowi zazwyczaj większego problemu. Obok funkcjonalnych szafek i komody z przewijakiem musi się w nim znaleźć wygodne łóżeczko z odpowiednio dobraną pościelą. Ciało noworodka jest bardzo delikatne, dlatego tkaniny, z którymi ma kontakt powinny zapewniać właściwą cyrkulację powietrza, jak również nie mogą wywoływać podrażnień.

Maluszek znaczną część doby przesypia, w związku z czym wybór bielizny pościelowej ma ogromne znaczenie dla jego spokoju i zdrowia. Obecnie możemy kupić gotowe zestawy z pościelą dla najmłodszych, które zawierają od kilku do kilkunastu elementów. Do podstawowych części należą płaska poduszeczka oraz kołderka dla niemowlaka. Jako kolejne możemy wymienić ochraniacze do łóżeczka (płaskie lub pikowane pasy, połączone poduszeczki itp.) oraz wygodne organizery, które mocujemy na szczebelkach. Możemy w nich trzymać pieluszki, kosmetyki oraz inne akcesoria, niezbędne w pielęgnacji najmłodszego członka rodziny.

W kompletach z pościelą niemowlęcą producenci bardzo często umieszczają również rożki dla noworodków, niezbędne w pierwszych tygodniach życia, a także pościel do wózków, np. małe poduszeczki, śpiworki oraz kocyki. Ponadto w bardziej rozbudowanym zestawie można znaleźć baldachim dla łóżeczka. Obok jego niezaprzeczalnych walorów estetycznych i wysokiej dekoracyjności, baldachim posiada kilka przydatnych funkcji. Przede wszystkim chroni dziecko przed zbyt rażącym światłem, a także atakami ze strony natarczywych owadów. Baldachimy z grubszych tkanin zmniejszają również natężenie dźwięków.