Szalunki do wykopów

Firmy, specjalizujące się w przeprowadzaniu robót ziemnych, często zmuszone są korzystać z szalunków, nazywanych inaczej deskowaniem. Czym jednak są w ogóle szalunki wykopowe i do czego właściwie służą? Krótko mówiąc, są to tymczasowe konstrukcje, najczęściej wykonane z desek lub płyt drewnianych niskiej jakości, jednak zdarza się też często, że szalunki posiadają kilka elementów metalowych. Ich przeznaczeniem jest zapobieganie ewentualnym nieszczęśliwym wypadkom podczas prac budowlanych.

Przy pracach zimnych, szalunki pełnią bardzo istotną rolę, dlatego nie należy o nich zapominać. Trzeba jednak dobrze się przygotować do ich zakupu lub szalunki wynajem ponieważ istnieje wiele systemów szalunkowych. Przed podjęciem decyzji koniecznością jest rozważenie swoich wymagań oraz przeznaczenia konstrukcji. Ważny jest rodzaj wykopu, jaki ma zostać w ten sposób zabezpieczony. Przede wszystkim, potrzebna jest wiedza na temat tego, czy jest to wykop wysoko-przestrzenny czy też szeroko-przestrzenny. Należy również wziąć pod uwagę warunki, jakie występują na terenie budowy.

Szalunki do wykopów dzielą się na lekkie, ciężkie oraz szalunki typu średniego. Lekkie stosuje się najczęściej podczas budowy na przykład małych kanalizacji lub innych mniej wymagających wykopów. Szalunki ciężkie i średnie natomiast sprawdzą się najlepiej w budownictwie mieszkaniowym, tudzież przemysłowym. Generalnie wszędzie tam, gdzie ma się do czynienia z bardzo dużym obciążeniem, które może skutkować obsunięciem się ziemi, w przypadku niewystarczającego zabezpieczenia wykopu.